MATERSKÁ ŠKOLA

msbelusa@msbelusa.sk

webové sídlo:

Maťko a Kubko

PostHeaderIcon Opatrenia v Materskej škole Beluša v súvislosti s výskytom koronavírusu COVID – 19 na Slovensku

Opatrenia v Materskej škole Beluša v súvislosti s výskytom koronavírusu COVID – 19 na Slovensku

Na základe odporúčaní a usmernení Ministerstva školstva zo dňa 28.02.2020 a 09.03.2020, v zmysle prijatých opatrení na operatívnych poradách MŠ a na základe odporúčaní zo zasadania krízového štábu v obci Beluša sme zaviedli nasledovné opatrenia:

• Operatívne informovanie všetkých zamestnancov o situácii, priebežné dopĺňanie nových aktuálnych informácií.
  • Informovanie zákonných zástupcov individuálnym rozhovorom, prostredníctvom informačných násteniek a prostredníctvom webovej stránky.
  • V prípade, ak sa učitelia, zamestnanci školy vrátili z oblastí, kde sa potvrdil výskyt koronavírusu, musia takéto osoby v najbližších 14 dňoch od návratu kontrolovať svoj zdravotný stav.
  • V prípade, že sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach, kde sa vírus vyskytol, objavia počas 14 dní od návratu symptómy spojené s ochorením spôsobeným koronavírusom, a to najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle, táto osoba musí ostať doma.

Pokyny k dodržiavaniu hygienických pravidiel na pracovisku:

• Zabezpečenie hygienických a dezinfekčných prostriedkov.
  • Zvýšená niekoľkokrát denne opakovaná dezinfekcia, kľučiek, zábradlí, vodovodných kohútikov, stolov a podláh.
  • Časté nárazové vetranie miestností.
  • Priebežná dezinfekcia hračiek a pomôcok.
  • Edukácia detí a vedenie k dodržiavaniu hygienických opatrení a pravidiel.
  • Dôsledne uskutočňované ranné preberanie detí od rodičov.
  • Zrušenie hromadných podujatí a exkurzií.

Odporúčania rodičom / zákonným zástupcom

• Do materskej školy dávať iba zdravé dieťa.
  • Ak sú akékoľvek pochybnosti, nechať dieťa doma.
  • Zvážiť, s ohľadom na iné deti, po dobu 14 dní umiestnenie dieťaťa do materskej školy po príchode z oblasti, v ktorej sa vyskytol koronavírus.
  • Vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.
  • Nenavštevovať hromadné podujatia.
  • Viesť k deti k dodržiavaniu hygienických pravidiel:

-       pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť                 dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,

-       nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,

-       pri kašľaní, kýchaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša, ak nie je k dispozícii, použiť lakeť

-       eliminovať kontakt so zvieratami.

v Beluši dňa 10.03.2020

Mgr. Irena Gulišová
riaditeľka MŠ Beluša

Prijaté opatrenia obce Beluša k zabráneniu šírenia nového koronavírusu

Dňa 09.03.2020 zvolal starosta obce Beluša krízový štáb obce Beluša v súvislosti s šírením nového koronavírusu COVID-19, pričom vydal nasledovné pokyny na vykonanie preventívnych opatrení na území obce Beluša.

Obec Beluša vyzýva všetkých obyvateľov, aby v plnom rozsahu rešpektovali opatrenia prijaté Ústredným krízovým štábom SR, medzi ktoré patrí:

• Taliansko: Od pondelka (09.03.2020) platí zákaz na všetky prílety a odlety,
  • Zákaz návštev vo všetkých nemocniciach v SR,
  • Zákaz všetkých školských exkurzií mimo územie SR,
  • Zákaz návštev vo všetkých väzniciach v SR,
  • Zákaz návštev v domovoch sociálnych služieb,
  • Zákaz návštev v detských domovoch,
  • Verejnosť by mala zvážiť účasť na hromadných podujatiach – športových, kultúrnych podujatiach, diskotékach a pod.
  • V platnosti ostáva meranie teploty cestujúcim na letiskách v Bratislave, v Košiciach a v Poprade
  • KBS bude požiadaná o zváženie obmedziť organizovanie bohoslužieb, pre verejnosť platí odporúčanie zvážiť návštevu bohoslužieb
  • obyvateľom žijúcim na území SR a rovnako aj Slovákom v zahraničí bude zaslaná SMS správa s odporúčaniami na zníženie rizika šírenia nového koronavírusu
  • obyvateľom žijúcim na území SR bude zaslaná informácia s odporúčaním na predpis liekov prostredníctvom telefonátu s lekárom, nie osobne a následným vyzdvihnutím v lekárni prostredníctvom e-receptu.

Všetky potrebné informácie k téme COVID-19 nájdete tu:

Starosta obce Beluša s účinnosťou od 09.03.2020 od 14:00 hod. odvoláva a prikazuje:

• zrušiť všetky akcie a podujatia s vyššou koncentráciou ľudí, ktoré organizuje obec Beluša alebo organizuje organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti obce Beluša,
  • zabezpečiť dezinfekciu priestorov Obecného úradu Beluša účinným dezinfekčným virucidným prostriedkom,
  • uzatvoriť klub pre seniorov,
  • zrušiť výlety, lyžiarske výcviky, exkurzie a školy v prírode plánované mimo územia SR organizované školskými zariadeniami v zriaďovateľskej pôsobnosti obce Beluša,
  • zintenzívniť dezinfekciu v ZŠ Beluša a MŠ Beluša.

Ďalej starosta obce Beluša s účinnosťou od 9. 3. 2020, od 14.00 hod do odvolania odporúča:

• zvážiť športovým klubom a športovým zväzom organizujúcim športové podujatia v obci Beluša, aby prehodnotili ich konanie, prípadne účasť divákov na týchto podujatiach,

• zvážiť organizátorom kultúrnych, spoločenských a iných podujatí v obci Beluša, aby prehodnotili ich konanie,
  • riaditeľom Základnej školy Beluša a Materskej školy Beluša sledovať zdravotný stav detí a pri podozrení na ochorenie postupovať podľa odporúčania príslušných orgánov a zabezpečiť dostatočné množstvo umývacích a dezinfekčných prostriedkov a ich efektívne používanie,
  • verejnosti obmedziť návštevy miest s vyššou koncentráciou ľudí, najmä kiná, divadlá, kostoly, nákupné centrá atď.
  • verejnosti sledovať odporúčania a nariadenia príslušných orgánov, najmä RÚVZ so sídlom v Považskej Bystrici, ÚVZ SR.

Preventívne opatrenia odsúhlasil Krízový štáb Obce Beluša. V Beluši zatiaľ koronavírus nebol potvrdený.

Usmernenie Ministerstva školstva č.1

Usmernenie Ministrestva školstva č.2